Prace wysokościowe przy remontach i odświeżaniu elewacji

Odrapane, brudne i zaniedbane kamienice z sypiącym się tynkiem, to niestety coraz częstszy widok polskich miast i miasteczek. Prawdą jest, że krajobraz ten z całą pewnością nie należy do estetycznych, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zaniedbana elewacja to także często zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Dlaczego warto zadbać o elewację i co zrobić jeśli przy budynku nie ma miejsca na rozstawienie rusztowania? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Zadbana elewacja budynku – dlaczego to takie ważne?

Zadbana elewacja jest wizytówką budynku. I chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że względy estetyczne nie są takie ważne, to jednak warto pamiętać, że czysta elewacja bez widocznych uszkodzeń, to także wyższa wartość obiektu. Jeżeli masz w planach wystawienie na wynajem mieszkania lub biura w wielolokalowym budynku, odrapana i brudna fasada może skutecznie odstraszyć potencjalnych klientów.

Kolejny powód, by utrzymywać elewację w dobrym stanie, może Cię trochę zaskoczyć. Czy wiesz, że zadbana fasada to lepsza efektywność energetyczna budynku? Tak, tak… nie tylko odpadający tynk, ale również gruba warstwa brudu może powodować wewnątrz większe straty ciepła. Zadbana, czysta i pozbawiona ubytków elewacja wpłynie na stabilizację temperatury wewnętrznej, a to z kolei obniży koszty eksploatacyjne.

Musisz pamiętać również o tym, że wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów na elewacji, a te z kolei nie dość, że nie wyglądają estetycznie, to jeszcze mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Mikroorganizmy te mogą również powodować zniszczenia struktury elewacji.

Z kolei odpadający z budynku tynk niesie ze sobą wielkie zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet i życia przechodniów. Pamiętaj, że za wszelkie szkody wyrządzone przez odpadające elementy budowli (tynk, dachówki) odpowiada jego właściciel.

uslugi-wysokosciowe (5).jpeg

Remont elewacji bez rusztowania — czy to w ogóle możliwe?

Częstą wymówką właścicieli kamienic jest brak odpowiedniej ilości miejsca na rozstawianie potrzebnego do remontu rusztowania, a nawet podnośnika koszowego. Tymczasem istnieje jeszcze jedna metoda, którą można wykorzystać do odświeżenia elewacji, a mianowicie alpinizm przemysłowy.

Jeśli chodzi o prace wysokościowe, w szczególności uwzględniając remonty elewacji, alpinizm jest wciąż jeszcze najmniej popularną metodą, chociaż tak naprawdę jest jedną z tańszych i stanowczo najmniej czasochłonnych.

Alpiniści przemysłowi, którzy oczywiście ukończyli odpowiednie szkolenia wysokościowe, swoją pracę wykonują w podwieszeniu lub w podparciu, z użyciem profesjonalnego sprzętu. Dzięki czemu, podczas wykonywania powierzonych zadań, mogą dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Jeśli interesują Cię usługi wysokościowe świadczone przez alpinistów, więcej przydatnych informacji uzyskasz na stronie https://alpinizmprzemyslowy.pl.

Czy malowanie to jedyny sposób na odświeżenie elewacji?

Jeśli elewacja budynku jest po prostu pokryta kurzem czy pleśnią, zamiast kosztownego malowania, możesz również zdecydować się na mycie. W tej kwestii warto również zaufać profesjonalistom, ponieważ ocenią oni stan budynku, a także do wykonania zadania dobiorą odpowiednie narzędzia i techniki.

Decydując się na samodzielne oczyszczenie elewacji, ryzykujesz uszkodzeniem struktury fasady, szczególnie jeśli nieumiejętnie dobierzesz środki do typu tynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − osiemnaście =