Łożysko nastawne – budowa, montaż, zastosowanie

Łożyska nastawne to powszechnie stosowane części przy budowie maszyn, gdzie istnieje potrzeba przenoszenia obciążeń pomiędzy dwoma współpracującymi ze sobą elementami. Ich budowa i specyfika montażu w dużej mierze zależy od typu wybranego łożyska. Dowiedz się więcej na temat zastosowania tego rodzaju części.

Czym jest łożysko samonastawne?

Jak sama nazwa wskazuje, łożysko samonastawne to takie, które w sposób automatyczny dopasowuje się do osi obrotowej. We własnym zakresie nastawia się i gwarantuje prawidłową pracę współpracujących ze sobą elementów mechanicznych. Tego typu łożyska stosuje się w wielu urządzeniach przemysłowych oraz w sektorze motoryzacyjnym. Atutem tego rozwiązania jest możliwość niwelowania ewentualnych niedoskonałości w ramach ustawień osi obrotowej. Dzięki temu redukuje się ryzyko usterek mechanicznych maszyny oraz zjawisko luzów i przesunięć. 

Łożyska samonastawne – budowa

Standardowo łożysko nastawne posiada konstrukcję dwurzędową. Oznacza to, że w budowie zostały uwzględnione pierścień zewnętrzny i wewnętrzny. Pierścień zewnętrzny odpowiada m.in. za kompensację nieprawidłowości ustawień. Właśnie dlatego ma sferyczną powierzchnię, która styka się z wałem. 

Drugim elementem budowy jest pierścień wewnętrzny. Tu najczęściej stosuje się części o stożkowej powierzchni. Dzięki temu łożysko jest w stanie skutecznie przenosić obciążenia osiowe oraz promieniowe. Aspekt ten różni się jednak w zależności od wyboru rodzaju łożyska nastawnego. Przykładowo modele kulkowe mają zdolność tylko do przenoszenia sił osiowych. Przy nich zastosowano bieżnię zewnętrzną oraz elementy toczne w postaci kulek, które oddziałują na wał i odpowiadają za jego ustawienie oraz przenoszenie obciążeń. 

Montaż łożysk nastawnych

Montaż łożyska nastawnego zależy od jego rodzaju. Obecnie na rynku stosuje się przede wszystkim modele z oznaczeniami UK, UC, czy UEL. Najpopularniejsze są łożyska UC, które mają najprostszą konstrukcję. Montuje się je poprzez nasunięcie na wał oraz dokręcenie wkrętów. Przy modelach UK wykorzystuje się takie części montażowe jak: nakrętka, podkładka i tuleja wciskana. Typ UEL wymaga zastosowania pierścienia mimośrodowego i śrub. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt ze specjalistą branżowym. 

Gdzie stosuje się łożyska samonastawne?

Tak naprawdę łożyska samonastawne stosuje się niemal w każdej gałęzi przemysłu. Jest to związane ze skutecznością ich pracy i relatywnie niskimi kosztami zakupu, montażu i eksploatacji. Sprawdzają się również w trudnym środowisku, w tym przy krótkich wałach. Kluczem jest odpowiednie dobranie typu łożyska do maszyny, specyfiki jej pracy oraz zastosowania. 

Szeroki wybór wysokiej jakości łożysk kulkowych samonastawnych znajdziesz w ofercie Grupy Marat. Zespół specjalistów dba o to, aby łożyska nastawne pochodziły tylko od renomowanych producentów i spełniały najwyższe standardy rynkowe w zakresie wytrzymałości i jakości użytych przy ich budowie komponentów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 1 =