Chociaż ładowarki teleskopowe można zobaczyć w dużych gospodarstwach rolnych, w portach lotniczych i morskich czy w przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką drewna, najczęściej kupują je firmy działające w branży budowlanej. To właśnie one na co dzień potrzebują urządzeń, które są w stanie przenosić różnego typu towary i materiały z miejsca na miejsce i na określone wysokości.
Ładowarki teleskopowe stale zyskują na popularności. Kupują je lub wynajmują przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, które potrzebują urządzeń umożliwiających łatwy, bezpieczny i szybki transport towarów i materiałów na określone wysokości.
Ofertą ładowarek interesują się również firmy szukające maszyn uniwersalnych – mogących pełnić kilka różnych funkcji. Ładowarki teleskopowe po dokupieniu osprzętu dodatkowego z powodzeniem zastępują bowiem podnośniki koszowe, koparki, zamiatarki, kosiarki czy pługi. A do czego wykorzystuje je branża budowlana?
Wykorzystanie ładowarek teleskopowych w branży budowlanej
Głównie do unoszenia dużych i ciężkich elementów, np. kamiennych bloków, stalowych części konstrukcyjnych, drewnianych belek czy palet z materiałami budowlanymi, ale nie tylko. Po zamontowaniu łyżek ładowarki służą do rozładunku produktów sypkich – żwiru lub piasku, a po wstawieniu platformy roboczej do podnoszenia pracowników i narzędzi na miejsce prowadzonych prac.
W związku z tym, że ładowarki teleskopowe mogą poruszać się po drogach publicznych, wykorzystywane są również do transportu elementów pomiędzy np. dwoma placami budowy.
Jak wybrać ładowarkę teleskopową do pracy na budowie?
Przy wyborze konkretnego modelu maszyny, który ma być używany w branży budowlanej, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na udźwig i maksymalną wysokość podnoszenia. Na rynku dostępne są modele unoszące nawet do 7 ton i pracujące na wysokości do 16,4 metra.
Ważne będą także wymiary własne ładowarki, jej waga i poziom widoczności operatora. Jeśli potrzebuje się urządzenia, które przejedzie przez wąskie przejście pomiędzy budynkami, warto poszukać kompaktowego modelu o dużej zwrotności, a jeśli istotne jest, aby operator mógł widzieć przez cały czas wszystko, co dzieje się dookoła maszyny – ładowarki z kabiną, w której widoczność wynosi 360 stopni.
Poza tym istotne są również napęd oraz wyposażenie dodatkowe. Obecnie na rynku znajdziemy ładowarki teleskopowe z napędem spalinowym lub elektrycznym. Te pierwsze sprawdzają się do prac na zewnątrz, a drugie mogą być używane zarówno wewnątrz obiektów, jak i na otwartych przestrzeniach. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie dodatkowe, jest to element, który wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy operatora. Niektóre ładowarki mają np. system autostop wyłączający silnik, gdy operator wstaje z fotela, a następnie włączający go ponownie.
Różne innowacyjne rozwiązania w ładowarkach teleskopowych stosuje firma Faresin, producent nowoczesnych maszyn używanych w rolnictwie i przemyśle. W Polsce autoryzowanym przedstawicielem marki Faresin jest Riwal: https://www.riwal.com/pl/wiedza/aktualnosci/riwal-poland-autoryzowany-partner-faresin-innowacyjne-rozwiazania-w-ladowarkach-teleskopowych/