Pułapki w księgowości dla początkujących przedsiębiorców – sprawdź, na co nie dać się nabrać

Stało się – opracowałeś biznesplan, założyłeś działalność i chcesz zacząć funkcjonować w świecie jako pełnoprawny przedsiębiorca. Musisz zatem koniecznie pomyśleć o księgowości. Kto będzie prowadził kadry i płace? Jakie pułapki mogą na Ciebie czekać w tej kwestii? Zobacz, na co nie dać się nabrać i dlaczego warto wybrać biuro rachunkowe!

Samodzielna księgowość – nie dla żółtodziobów!

Jeżeli jesteś dopiero raczkującym przedsiębiorcą, prawdopodobnie dobrze znasz się na branży, w którą zamierzasz wejść. Nie musisz jednak dobrze rozumieć wszystkich finansowych zagadnień – pamiętaj, że księgowym zajmuje wiele lat, aby je poznać! Nawet jeśli tylko samodzielnie prowadzisz księgę przychodów i rozchodów, musisz wiedzieć, jak robić to poprawnie.

Jeśli sam będziesz odpowiadał za fakturowanie, finanse oraz kadry i płace, będziesz mieć mniejsze wydatki, niż zatrudniając specjalistów. Prawdopodobnie spędzisz jednak mnóstwo czasu w urzędzie skarbowym i w ZUS-ie, wyjaśniając zawiłe zagadnienia i naprawiając to, co zrobiłeś źle przez swoją niewiedzę. Lepszym wyborem będzie biuro rachunkowe. Zielona Góra to jedno z miast, w których możesz skorzystać z niego nie tylko stacjonarnie, ale i online. Dzięki temu będziesz mógł w pełni skupić się na swojej pracy.

Wrzucanie zbyt wielu wydatków w koszty

Nie wiesz, jaki wydatek zaliczyć jako środek trwały, a jaki wrzucić w koszty? To częsty dylemat początkujących przedsiębiorców – bywa, że decydują się oni na samodzielne księgowanie, ponieważ chcą oszczędzić na opłacaniu biura rachunkowego. Tymczasem może to skutkować tym, że wydatki zostaną nieprawidłowo rozliczone. Niestety, zarówno finanse firmy, jak i kadry i płace są skomplikowanymi zagadnieniami, wymagającym znajomości przepisów prawnych, również tych dotyczących prawa pracy. Nie wszystko można też wrzucać w koszty – przyda się tu więc rozeznanie fachowca w tej dziedzinie.

Nieprawidłowa forma opodatkowania

Jeśli wybierzesz nieprawidłową formę opodatkowania podczas zakładania firmy, może się okazać, że sporo tracisz. Umiejętność oszacowania swoich przychodów i rozchodów na początku może być kluczowa, aby właściwie rozliczać się z fiskusem – nie zaniedbaj tego! Oprócz tego należy pilnować nazewnictwa w fakturach, dat fakturowania, płatności podatków i składek na ubezpieczenie oraz wielu innych drobiazgów, które mogą się przyczynić do nawarstwiania się w przyszłości problemów z fiskusem czy ZUS-em.

Dlaczego warto wybrać biuro rachunkowe?

Delegowanie zadań innym osobom lub firmom jest jedną z rzeczy, których musi się nauczyć przyszły przedsiębiorca. Nie bierz wszystkiego na swoje barki – jest niemal pewne, że to Cię przeciąży i po jakimś czasie jakość Twojej pracy zacznie spadać, ponieważ będziesz skupiał się na rzeczach, które mogą wykonać za Ciebie inni. Jeśli chodzi o kadry i płace, Zielona Góra jest miastem, w którym możesz skorzystać z usług wykwalifikowanych księgowych z biura rachunkowego, by uniknąć jakichkolwiek problemów i marnowania czasu na wyjaśnianie ich w urzędzie skarbowym lub zakładzie ubezpieczeń społecznych. Przekonaj się o tym sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 3 =