Na co zwracać uwagę, wybierając lokalizację magazynu dla biznesu?

Magazyny i inne typy przestrzeni logistycznych powstają w najróżniejszych zakątkach kraju, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w bliskim sąsiedztwie wielkich miast. Ogromny wybór dostępnych obiektów może przytłaczać, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań takiego obiektu dla swojej firmy. W tym artykule podpowiemy Ci, kiedy warto zdecydować się zakup magazynu w określonych lokalizacjach, pod jakimi kątami analizować oferty oraz jak szukać, by znajdować najlepsze propozycje w danym regionie.

Lokalizacja magazynu dla firmy — na jakie kwestie należy zwrócić uwagę?

Podstawą wyboru każdego typu obiektu — bez względu na to, czy jest to klasyczny magazyn, czy rozbudowane centrum wysyłkowe — powinny być potrzeby firmy. Przeglądając oferty, warto mieć stale na uwadze wymagania prowadzonej działalności oraz specyfikę przyjętego modelu biznesowego, zwłaszcza w zakresie logistyki. Kwestie, które mają znaczenie dla większości przedsiębiorstw, wymieniamy poniżej.

Odległość obiektu od rynków zbytu

Im bliżej potencjalnych klientów jest Twój magazyn, tym szybciej i łatwiej możesz dostarczać zamówienia. Aspekt odległości między przestrzenią składowania towarów a rynkiem zbytu ma znaczenie zwłaszcza w tych branżach, w których liczy się świeżość dostarczanych produktów. Na obiekty położone blisko miejsc, w których klienci dokonują zakupów, mogą zdecydować się na przykład dostawcy ryb i mięsa, warzyw, owoców czy kwiatów.

Bliskość kluczowej infrastruktury

Najpopularniejszym sposobem przemieszczania towarów w łańcuchach dostaw jest transport drogowy. Oznacza to, że aby zapewnić swojej firmie prawidłowy przepływ towarów, konieczny będzie łatwy dostęp do rozbudowanej sieci dróg, zwłaszcza tych szybkiego ruchu. Przedsiębiorcy eksportujący towary za granicę z pewnością docenią także bliskość tras międzynarodowych, lotnisk czy portów morskich, najlepiej tych zapewniających bezpośrednie połączenie z krajami klientów lub kontrahentów.

Dostęp do pracowników

Każdy magazyn potrzebuje pracowników, zarówno fizycznych, jak i administracyjnych, niewykwalifikowanych oraz specjalistów. Rynek pracy wygląda inaczej w różnych częściach kraju, dlatego także ten aspekt warto brać pod uwagę podczas doboru lokalizacji. Im bliżej miast i metropolii, tym więcej chętnych rąk do pracy, a zatem i większa szansa na szybkie zbudowanie zespołu.

Nowoczesny magazyn w atrakcyjnej lokalizacji — szansa na rozwój biznesu

Współcześnie dostęp do nowoczesnych przestrzeni magazynowych ma ogromne znaczenie. Dzięki nim znacznie łatwiej jest zarządzać tym ogniwem łańcucha dostaw, do kontroli i realizowania zadań wykorzystując uznane technologie, automatyzację oraz dobraną do potrzeb działalności infrastrukturę. W Europie i w Polsce nowoczesne powierzchnie dostarcza na rynek firma Panattoni. Deweloper ten ma w swojej ofercie liczne magazyny na wynajem ulokowane w wielu częściach kraju, także w województwie lubuskim — znajdziesz je na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci/magazyny-do-wynajecia-w-lubuskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =