Kolumny głośnikowe czy soundbar, co lepsze do telewizora?

Na rynku jest szeroka oferta udźwiękowienia kina domowego. Często mamy dylemat, czy wybrać kolumny głośnikowe, czy może lepiej postawić na soundbar. Każde rozwiązanie ma zalety i wady i warto je wziąć pod uwagę przed zakupem.

Soundbar to kompaktowe rozwiązanie dla małych przestrzeni

Soundbar często wybierają osoby dysponujące ograniczoną przestrzenią. Kompaktowe rozmiary tego sprzętu ułatwiają instalację nawet w niewielkich pomieszczeniach, gdzie kanapy stoją przy ścianach i nic nie można za nimi ustawić. Soundbar może być doskonały, jeśli mieszkasz w kawalerce lub małym mieszkaniu.

Jednak należy pamiętać, że soundbar wymaga zastosowania dodatkowego subwoofera, aby zapewnić pełnię dźwięku. Subwoofer to urządzenie odpowiadające za niskie tony, czyli basy. Konieczność umieszczenia go w przestrzeni może być wyzwaniem, zwłaszcza w ciasnych wnętrzach.

Dobre kolumny głośnikowe to siła i głębia dźwięku

Kiedy zależy ci na jak najwyższej jakości dźwięku, to kolumny głośnikowe mogą sprawdzić się lepiej niż soundabr. Zasady fizyki są nieubłagane! Małe głośniki, jak 2-calowy soundbar, nie są w stanie wygenerować tak głębokiego dźwięku jak większe, np. 6-calowe głośniki z kolumny. Kolumny głośnikowe emitują pełniejszy i bardziej naturalny dźwięk, który zadowoli bardzo wymagających użytkowników.

Nowoczesne technologie w kolumnach głośnikowych

Postęp technologiczny spowodował, że kolumny aktywne i wzmacniacze głośnikowe są zaopatrzone w funkcje, których do niedawna w ogóle nie było. Możliwość podłączenia przez HDMI, korekcja dźwięku oraz inne zaawansowane funkcje sprawiają, że nawet zwykłe głośniki stereo mogą wywołać doskonałe wrażenia zarówno w czasie oglądania filmów, jak i przy słuchaniu muzyki.

Wzmacniacze sprawiają, że słyszymy dźwięk wysokiej jakości. Sygnał audio jest w nich przekształcany i wzmacniany – stąd pochodzą głębokie basy i czyste wysokie tony. Ponadto wzmacniacze z funkcją korekcji dźwięku dostosowują brzmienie do specyfiki pomieszczenia, np.: eliminują echo i inne niepożądane efekty.

Akustyka pomieszczenia a kolumny głośnikowe 

Dobre kolumny głośnikowe są gwarancją wyjątkowej jakości dźwięku, jednak zależy on też od akustyki pomieszczenia. Dobrze jest zwrócić uwagę na parametry pomieszczenia: rozmiar, kształt, wyposażenie, materiały wykończeniowe. Dywany, zasłony i meble mają duży wpływ na rozproszenie dźwięku.

Instalacja oraz ustawienie soundbara i kolumn głośnikowych 

Instalacji kolumn głośnikowych trzeba poświęcić więcej uwagi niż instalacji soundbara, jednak efekt, jaki dadzą głośniki, może okazać się oszałamiający. Przede wszystkim kolumny powinny być ustawione na optymalnej wysokości, czyli najlepiej na poziomie uszu siedzącej osoby. Ważne jest także, aby zachować odpowiednią odległość od ścian i innych przeszkód, pozwoli to na uniknięcie niepożądanego odbicia dźwięku. Warto również skorzystać z korekcji dźwięku, dostępnej w nowoczesnych wzmacniaczach, aby dostosować brzmienie do specyfiki pomieszczenia i preferencji słuchaczy.

Wybór między soundbarem a kolumnami głośnikowymi zależy przede wszystkim od twoich potrzeb i warunków przestrzeni, w jakiej będziesz słuchał muzyki czy oglądał telewizję. Soundbar może być dobrym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach dla osób ceniących absolutną prostotę instalacji oraz skupiających się na poprawie dźwięku podczas oglądania filmów z zachowaniem efektów przestrzennych, które są w stanie dobrze reprodukować. Z kolei kolumny głośnikowe, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi wzmacniaczami, zagwarantują nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku, przez co mogą zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających słuchaczy. Ostateczna decyzja powinna być wynikiem dokładnej analizy twoich oczekiwań oraz warunków, w jakich sprzęt będzie używany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − jedenaście =